Banánový chlebíček

Prázdniny jsou nenávratně pryč a je tady školní rok, ke kterému neodmyslitelně patří příprava svačin. Ať už hledáš námět na svačinu do školy nebo na výlet, mám pro tebe recept na úžasný veganský banánový chlebíček.

Receptů na banánový chlebíček je spousty a já jich také několik zkusila, ale tento jsme si doma oblíbili pro výbornou chuť a já pro jednoduchou přípravu 😊. Je už navždy zapsán v mém notesu „Recepty“ a vždy po něm sáhnu. Já ho mám ráda na snídani s bílým jogurtem.

A čím je veganský?

Místo vajíček se používá aquafaba, tj. tekutina, která zbyde po uvaření luštěnin (hlavně cizrny) nebo která je v konzervovaných luštěninách. Tato magická tekutina je optimální koktejl bílkovin a sacharidů. I když neobsahuje takový podíl bílkovin jako bílky, za studena opravdu připomíná vaječné bílky a dá se z ní vyšlehat sníh stejně jako z bílků.

Při výběru konzervované cizrny, vybírej tu s nižším obsahem soli. Po scezení, můžeš cizrnu uchovat v lednici nebo dát péct se solí, oblíbeným kořením a olejem na plech spolu s chlebíčkem. O pečené cizrně se můžeš dočíst zde.

Ingredience na chlebíček do formy 21-23cm x 11-13cm :

6 lžic (90ml) aquafaby

3 střední banány (čím zralejší, tím lepší)

1/4 hrnku + 2 lžíce (90ml) ovesného či jiného rostlinného mléka

1 lžíce citrónové šťávy

1/3 hrnku (75g) řepkového oleje, či jakéhokoliv jiného s neutrální chutí

3/4 hrnku (110g) třtinového cukru

1 lžička vanilkového extraktu

2 hrnky (240g) špaldové mouky

1/4 lžičky soli

1 lžička sody

3/4 lžičky skořice

Postup:

Předehřej troubu na 175 °C.

Vyšlehej šlehačem aquafabu na sníh. Trvá to trošku déle než šlehání bílků a pěna není někdy tak tuhá jako ta bílková, ale pro chlebíček to nevadí.

Rozmačkej vidličkou banány, do mléka přidej citrónovou šťávu.

Smíchej třtinový cukr s olejem, chvíli míchej, aby se cukr s olejem spojili.

Do cukrového oleje přidej mléko s citrónovou šťávou, vyšlehanou aquafabu a rozmačkané banány, vanilkový extrakt a skořici. Přidej mouku se solí a sodu. Míchej jemně, abys nepřemíchala. Nakonec můžeš přidat nasekanou čokoládu (čokoládové čočky) či nasekané ořechy.

Pečeme 45 – 55minut na 175 °C při spodním a dolním ohřevu.

Dobrou chuť !