JARO

Jaro a voda

JARO – nová energie, nové možnosti, nové začátky

Příroda kolem nás se pomalu mění a my se měníme spolu s ní. Přicházející jaro probouzí ze zimního spánku nejen přírodu, ale také nás. Dává nám možnost zhluboka se nadechnout a otevírá naše smysly rozkvétající kráse kolem nás. S prodlužujícími se dny máme přirozený sklon napodobovat Matku Zemi a rozjasňovat své energetické pole.

S čerstvou energií jara můžeme rozkvést stejně jako vše kolem nás.

V období časného jara jsou nejsilnějšími prvky voda a země. Voda smývá a odnáší staré, poklidné způsoby zimy a odpočatá země vynáší pomalu na povrch jasnější a živější barvy i stav bytí.

I naši předkové (na některých místech dodnes) využívali vodu k rituálům a obnově energie, kdy dle prastarého pohanského rituálu vházeli smrtku Moranu do vody. Splétali ji ze starých větví, roští nebo seschlé trávy, oblékli do starého oblečení, navlékli korále ze skořápek nebo vyschlých ulit šneků a za zpěvu písní vhodili do vody. Rozloučili se tak nejen se zimou, ale nechali odejít i to nepotřebné a staré. Tímto krásným rituálem se můžeme inspirovat a s dětmi si vytvořenou panenku vhodit do řeky na procházce i dnes.

Voda smývá a odnáší staré, poklidné způsoby zimy.

Pojďme se inspirovat přírodou a nechat se nabít energií očišťující vody. Zkus zapojit některý z následujících tipů do svého dne:

  • Začít a končit den teplou sklenicí vody s citrónem (případně lžící jablečného octa)
  • Pravidelné otužování
  • 100 ranních oplachů obličeje studenou vodou
  • Džala néti
  • Meditace u vody

Já osobně překonávání sebe a studené vody, ať už doma ve sprše nebo venku, miluji. Pokud se ještě odhodláváš, zda zkusit v poslední době stále populárnější otužování, je právě nyní skvělý čas začít! Můžeš si dodat odvahu třeba tím, že si z tohoto rozhodnutí uděláš malý zahajovací obřad, kdy si nejprve uvědomíš a představíš, co nepotřebného s odchodem zimy pouštíš a splachuješ ze sebe a ze svého života pryč. Věř, že vykročení po tomto vědomém osvěžení bude nabíjející.

Jaro je časem očisty od všeho, co růstu a živosti zabraňuje.

S jarem přichází začátek nového a věřím, že 100 oplachů obličeje studenou vodou je něco, co je nové a nepoznané pro mnohé. Říkáš si: „100 oplachů? Jako opravdu?“ Opravdu! 😊 I já nevěřícně kroutila hlavou před první zkušeností, ale je to učiněný zázrak. S oplachy studenou vodou se pleť velmi intenzivně prokrví, vrásky zmizí a hezky splasknou také případné ranní otoky. Tvář si poté jen velmi něžně osuš ručníkem a namaž svým běžným denním olejem či krémem. Energie z tebe bude zářit celý den! 😊

Jarní čas také přeje tradičním jógickým technikám očisty (šatkarma). Nemusíš se hned pouštět do všech šesti technik a čistit si trávicí trakt a střeva slanou vodou, ale můžeš začít třeba s Džala néti, očistou nosu. V období začínající pylové sezóny a alergických projevů rýmy je očista nosu vítaným denním rituálem. Vyplachování můžeš provádět každý den ráno či večer, podle toho, v jakém prostředí se pohybuješ.

Použití konvičky je nenáročné a každý s ní může začít sám bez vedení zkušenějšího lektora. Konvička néti je dostupná běžně v lékárnách a e-shopech. K vytvoření solného roztoku potřebuješ čajovou lžičku mořské soli a 0,5l převařené vody v teplotě těla. Obě ingredience smíchávám lžičkou rovnou v konvičce.

Mírně se předkloň nad umyvadlo a přilož hrdlo konvičky do pravé nosní dírky. Nakloň hlavu na stranu, aby voda vytékala spodní levou nosní dírkou. Pootevřenými ústy dýchej a nechej proud vody odtékat spodní dírkou. Po ukončení průplachu jedné nosní dírky v předklonu jemně vydechni hleny a zbytky vody. Stejným množstvím vody prolij i druhou nosní dírku. Někdy je možné, že ucítíš tlak v uších, ale ten většinou odezní. Může se také stát, že jedna dírka nepůjde propláchnout stejně, jako druhá. Doporučuji vydržet a po čase se průchodnost dírek uvolní. Při problému s nosní přepážkou bude omezení zřejmě stálé.

Po zavedení rituálu Džala néti ti již vůně jara nemůže uniknout!

Co by to bylo za očistu, kdybychom vynechali naši mysl. Právě skrze čistou mysl zažíváme vnitřní klid a harmonii, kterou nám dokáže zprostředkovat meditace.

Cílem meditace je pěstovat postoj přijetí, trpělivosti a vlídnosti. Při pravidelném meditování dochází k celkovému zklidnění, zlepšení soustředění a většímu napojení na tělo a intuici. Meditace nám pomáhá lépe si uvědomovat naše emoce a uvolnit se z jejich zajetí.

Díky meditaci jsme si více vědomi toho, co a proč se děje. Můžeme se lépe rozhodnout, jak zareagovat v konkrétní situaci.

Z mých ranních rituálů v Chorvatsku

Zkus usednout k meditaci v přírodě k tekoucímu potoku či řece nebo si ji můžeš představit při meditaci doma. Jen tak se v pohodlném sedu s uvolněným tělem na chvíli zastav.  Nechej svůj dech, věci kolem a myšlenky plynout. Je přirozené, že ve chvílích, kdy usedneme do ticha, začne naše mysl naopak pracovat a nabízet nám nejrůznější nápady a postřehy. Zkus si představit každou příchozí myšlenku jako list, který padá ze stromu do řeky a proud ho odnáší pryč. Ty jen sedíš a pozoruješ, jak lístky a s nimi tvé myšlenky odchází…zůstává prázdno a klid.

Věřím, že ti mé tipy pomohou využít vodu a rozkvétající jaro jako připomínku velké síly přírody a nás samotných k obnově. Určitě se nemusíš omezovat na dodržování těchto doporučení pouze na jaře 😊.

Přeji ti, abys v některém z nich našla zalíbení a vytvořila si z doporučení návyk, na který se můžeš spolehnout v každodenním životě.