SÁDHANA

Je to právě Sádhana, která nám pomůže přejít z občasného

„dělání jógy“ do stavu „žití jógy“.

Pokud již máš nějakou zkušenost s jógou, ať už z jógových lekcí, kam jednou či dvakrát týdně docházíš nebo videí, podle kterých si čas od času doma zajóguješ, určitě s tebou význam slova Sádhana nejednou zarezonoval. Kolikrát sis řekla: „Rozroluju podložku častěji“ nebo „Večer budu meditovat“ apod. ?😊

Sádhana ze sanskrtu:  

Sádhana साधन:

každodenní duchovní praxe, pocházející z kořene slova Sadhu: jít přímo k cíli.

Sádhana představuje disciplinované odevzdání ega, při němž praktikující denně používá nástroje jako jsou ásany, pránájáma, meditace, zpěv a samostudium jógových či duchovních písem.

Je to právě Sádhana, která nám pomůže přejít z občasného „dělání jógy“ do stavu „žití jógy“. Stavu, kdy ten příjemný pocit z jógové praxe na podložce plynule přejde do všech aspektů našeho života…mimo podložku i mimo naše oblíbené jógové studio. Je to akce, závazek sobě ke své každodenní domácí praxi. Odměnou nám je vykročení na svou vlastní cestu a nalezení vnitřní síly, která nás na ní povzbuzuje a udržuje.

Pro mě se denní praxe stala kotvou, která mě drží na mé cestě. I když se doba, délka, náplň a energie praxe v čase mění, cítím ukotvení a vnitřní sílu, která mi pomáhají zvládat každodenní situace a překážky.

Jóga nám nabízí pro stanovení Sádhany obrovské množství nástrojů:

  • ÁSANY – pozice, samotné fyzické cvičení, skrze které se k józe dostala většina z nás.
  • PRÁNÁJÁMA – dechové techniky, skrze které se snažíme vědomě regulovat dech.
  • MEDITACE – proces či stav, skrze který usměrňujeme mysl a rozvíjíme větší uvědomění.
  • MANTRY – posvátný nástroj, skrze jehož význam a vibraci pronikáme do vyšších stavů vědomí.
  • SVÁDHJÁJA  – samostudium, skrze které objevujeme nové poznatky a vedení k sebezkoumání.

V pravidelnosti je síla.

Dynamika současnosti nás nutí k maximální flexibilitě a neustálé pozornosti na změny. Jsme bombardováni nejrůznějšími informacemi, náměty a lákadly v nejrozličnějších podobách. Tento zrychlený životní proud na nás může působit často chaoticky a způsobovat nám psychické a fyzické potíže. Psychosomatika k vnímavějším promlouvá jasně: Bolest ramen nás upozorňuje, že jsme si na svá ramena naložili příliš. Bolest mezi lopatkami, tj. „za srdcem“ jsou emoce a pocity, které nechceme řešit a dalšími bychom mohli pokračovat.

Jako malé děti, které díky pravidelnosti a stále se opakujícím rituálům nacházejí klid a režim, pomáhá pravidelná Sádhana i nám nalézt klid, mír a zpět sami sebe na naší cestě.

„Disciplína je mostem mezi cíli a jejich dosažením.“ Jim Rohn

Disciplína je pravděpodobně nejdůležitějším klíčem k Sádhaně. Co nám pomůže k odemknutí své denní praxe?

  1. MÍSTO – doporučuji najít si doma jedno místo, na které se budeš vracet. Místo, kde ve tvém čase najdeš dostatečné soukromí a klid. Zároveň by to mělo být místo, kde se cítíš dobře, aby ses vracela ráda. Stačí kromě podložky přidat svíčku, kamínek, sošku či obrázek k dokouzlení příjemné atmosféry.

2. PRAVIDELNOST – urči si na začátku jasný čas, kdy budeš svou praxi provádět. Někomu vyhovuje denní praxe ihned po probuzení, bez výmluv a rozptýlení. Jiní upřednostňují večerní praxi jako ukončení dne s uvolněním veškerého nahromaděného napětí.

3. ZFORMULUJ SI MYŠLENKUzáměr tvé praxe a jeho směřování. Např. oddych, síla těla, pružnost na těle i v životě, kultivování své laskavosti apod.

„Nechť tě tvá Sádhana inspiruje a motivuje k postupnému růstu skrze tvou praxi.“

4. JEDNODUCHOST – někdy máme tendenci dělat si věci těžší než doopravdy jsou. Nedávej si proto na začátek vysoké cíle a začni klidně denní „pětiminutovkou“, jako je třeba ranní protažení s pozdravy slunci a večerní meditace.  

Ať začínáme s jógou, malováním nebo háčkováním, vždy platí, že je hodnotnější pravidelně a krátce než nárazově a dlouze.

5. LASKAVOST – vytvoření své pravidelné praxe je postupný proces. Nejdůležitější věc je, abys k sobě byla na své cestě laskavá. Vždy máme vzestupy a pády nebo dokonce tu a tam nějaký den vynecháš. Nedovol, aby tě to vyvedlo z míry, protože vše, co cítíš, vidíš a děláš, je součástí tohoto procesu 😊!

Chovej se k sobě jako ke svému nejdražšímu příteli.